Ranní čaj(n)novinka
ČNB po čtyřech letech zvýšila sazby. Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek 18.6.2026 poprvé od června 2022 zvýšila základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Přes výzvy premiéra Andreje Babiše (ANO), aby sazby naopak snížila, přistoupila centrální banka ke zpřísnění měnové politiky kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům, tedy zejména kvůli zdražování služeb a nemovitostí a poměrně rychlému růstu mezd. Sazby, od nichž se odvíjí úročení v bankách, ČNB naposledy upravovala loni v květnu, kdy je o čtvrt procentního bodu snížila. Rozhodnutí sedmičlenné rady ČNB přišlo navzdory částečnému uklidnění geopolitické situace na Blízkém východě, které zmírnilo obavy z opětovného růstu cen ropy. Podle analytiků ale převážily domácí faktory a snaha centrální banky potvrdit odhodlání držet inflaci pod kontrolou. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je krok ČNB signálem, že banka nechce podcenit inflační rizika. "Zvýšení sazeb signalizuje, že centrální banka se nebojí reagovat preventivně na domácí inflační tlaky, zejména ve službách, mzdách a cenách nemovitostí. Takový krok zároveň podpoří korunu a zmírní riziko dovozní inflace," uvedl.

